Wikipedia

8. července 2011 v 12:30 | wikipedie
Wikipedie (anglicky a v mnoha dalších jazycích Wikipedia; název vznikl ze slov wiki a encyclopedia) je mnohojazyčná webová encyklopedie se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Jejím cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Wikipedie existuje ve více než 250 jazykových verzích různého rozsahu, přičemž rozsah zhruba třetiny z nich je spíše symbolický.
Wikipedie je jedním z projektů Nadace Wikimedia, s nimiž je vzájemně provázána. Ke koordinaci jednotlivých "wikiprojektů" slouží projekt Meta-Wiki.
Wikipedie funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web. Tato otevřenost ovšem s sebou nese také riziko nepřesností či tzv. vandalismu. Jedním ze základních pravidel prosazovaných uživateli je tzv. nezaujatý úhel pohledu[1] - články musí nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Požadavek na ověřitelnost[2] údajů v článcích je uplatňován zejména u kontroverzních údajů a témat.

Obsah

[skrýt]

Historie a rozsah

Stručná prezentace o Wikipedii
"Pamatuji si na ten první den. Kliknul jsem na odkaz "Editovat" a napsal "Hello World"."
- Jimmy Wales[3]
Zárodek Wikipedie vznikl v roce 1995, kdy programátor Ward Cunningham založil webové stránky nazvané WikiWikiWeb, které mohl upravovat každý jejich návštěvník - od té doby se podobných systémů, dnes označovaných jako wiki (havajské slovo pro "rychlý", míněno stránky, na kterých může návštěvník cokoliv rychle opravit) objevilo velké množství. Velmi často jsou používány např. jako vnitrofiremní báze znalostí.
Wikipedie jako taková vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia, do které mohli přispívat jen odborníci. Zakladateli obou projektů byli Američané Jimmy Wales (přezdívaný Jimbo), internetový podnikatel, a Larry Sanger, filosof a informatik, který brzy z Wikipedie odešel. Wales 20. června 2003 založil podle zákonů státu Florida (USA) neziskovou nadaci Wikimedia, na kterou převedl autorská a vlastnická práva související s Wikipedií i sesterskými projekty. Sanger na konci roku 2004 rozpoutal diskusi článkem, v němž kritizoval anti-elitářství, které od spolupráce odrazuje experty, a v roce 2006 založil vlastní projekt Citizendium, který tento nedostatek má napravovat.
Popularita Wikipedie vytrvale roste.[4] Postupně vedle ní vzniklo také několik sesterských projektů. Wikipedie patří mezi nejpopulárnější referenční stránky na webu[5], každý den obslouží přibližně 60 milionů požadavků. Německá verze Wikipedie byla vydána na CD. Na Internetu existuje velké množství serverů, které kopii obsahu Wikipedie nabízejí za podmínek licence GFDL.
V květnu 2005 obsahovala Wikipedie dohromady přibližně 1,5 milionu článků, v listopadu 2006 přes 5,6 milionů a v dubnu 2008 již přes 10 milionů článků. V květnu 2011 má Wikipedie přes 18,7 milionů článků. V roce 2010 proběhl fundraising a Wikipedie tak získala 16 milionů dolarů na svůj provoz a zůstává tak dále bez reklamních prostrorů.[6]

Jazykové verze

Růst počtu článků v jednotlivých jazykových mutacích Wikipedie
V květnu 2011 existovala Wikipedie ve více než 270 jazykových verzích. Anglická verze měla přes 3,6 milionů článků, 36 verzí obsahovalo více než 100 000 článků, celkem 100 verzí více než 10 000 článků, celkem 206 verzí více než 1000 článků, celkem 268 verzí více než 100 článků a 13 méně než 100 článků.
Nejrozsáhlejšími verzemi jsou anglická (19,5 % celkového počtu článků Wikipedie), německá (6,6 %), francouzská (5,9 %), italská (4,3 %), polská (4,3 %), španělská (4 %), japonská (4 %) a ruská (3,8 %). 60 % článků Wikipedie je napsáno v 10 jazycích, 74 % ve 20 jazycích.
Česká Wikipedie byla spuštěna 3. května 2002, v září 2007 dosáhla 76 000 článků jako 21. v pořadí. České články představují necelých 0,9 % z celkového počtu článků na Wikipedii. Slovenská Wikipedie měla tou dobou přibližně stejné množství článků jako česká, ale obsahovala velké množství velmi krátkých článků automaticky vygenerovaných z veřejných databází sídel, planetek atp.; v dalších ukazatelích, včetně počtu uživatelů, byla menší než česká.
V květnu 2011 bylo na všech jazykových verzích registrováno celkem přes 29 milionů uživatelů, z toho na anglické 50,2 %, španělské 6,3 %, německé 4,2 %, francouzské 3,6 %. Celkem přes 300 000 uživatelů je aktivních, kteří články editují častěji. Z těch je opět nejvíce na anglické Wikipedii (48,6 %), německé (7,6 %), francouzské (5,3 %) nebo španělské (5 %). Celkem je evidováno 4 864 správců.

Poměr k počtu uživatelů jazyka

V porovnání k počtu uživatelů jazyka (údaje z dubna 2010) tabulku s náskokem vedou umělé jazyky volapük následovaný ido a interlingua, u nichž tabulka uvádí poměr řádově několika článků (několika tisíc u volapük) na jednoho mluvčího. Z přirozených národních jazyků jsou na čelních místech aragonština a kornština (stovky článků na tisíc mluvčích), s více než 100 články na tisíc mluvčích pak například normanština, skotská gaelština, severní laponština. Hranici 100 článků na 1000 mluvčích dále překročily norská, bretonská a irské verze. V české verzi (kolem 40. místa v pořadí) na tisíc mluvčích připadá přibližně třináct článků, srovnatelná je osetština ; u angličtiny cca 6. Podle závěru tabulky v nepálském, kašmírském, paštském a paňdžábském jazyce připadá méně než 100 článků na milión lidí užívajících tyto jazyky. Metodika určování počtu uživatelů jazyků je ovšem sporná, zvláště u umělých, menšinových a mezinárodně užívaných jazyků.

Licencování obsahu

Encyklopedický obsah Wikipedie je zveřejňován pod svobodnými licencemi[7], což znamená, že při dodržení jistých pravidel je možno jej volně kopírovat a upravovat. Texty ve Wikipedii byly zveřejňovány pod svobodnou licencí GNU FDL, v červnu 2009 však veškerý textový obsah přešel pod licenci CC-BY-SA. Většina dalšího obsahu, například obrázky a jiné vložené soubory, má být a většinou je zveřejněna pod svobodnými licencemi různých typů. Ty obrázky, jejichž licence byla příliš nesvobodná (například vylučovala komerční použití), jsou z Wikipedie postupně odstraňovány a pokud možno nahrazovány svobodnými.
V projektu Wikipedie se dbá, aby zveřejnění textů, obrázků a dalšího obsahu pod svobodnou licencí bylo v souladu se zákonnou ochranou autorského práva, což na webové síti, zvláště na anonymních webech užívajících bezplatného hostingu, nebývá vždy obvyklé.
Odlišně jsou podmínky stanoveny pro loga projektů nadace Wikimedia[8], která jsou z režimu svobodných licencí vyjmuta.

Software a technika

Wikipedie přijme přes 1000 požadavků za sekundu, které vyřizuje více než 170 serverů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama