Minecraft

27. prosince 2011 v 15:16 | wikipedia |  Hry

Minecraft

Ambox warning pn.svg
Tento článek zřejmě obsahuje výsledky vlastního výzkumu nebo neověřená tvrzení.
Prosím pomozte Wikipedii tím, že přidáte reference. Podívejte se na diskusní stránku, kde mohou být uvedeny další detaily.
upravit hry
Tento článek z oblasti her potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisuje stránka Vzhled a styl.
MINECRAFT Game
Minecraft Beta 1.8.jpg
Screenshot hlavního menu Minecraftu
Vývojář(i)Mojang AB
Vydavatel(é)Mojang AB
LicenceProprietární
Designér(i)Markus "Notch" Persson
Jens "Jeb" Bergensten
Skladatel(é) hudbyDaniel "C418" Rosenfeld
Poslední verzeMinecraft 1.0.0
Platforma(y)PC, Xbox 360, Linux, Mac Os, iPhone, Android, Web
Datum vydáníClassic: 10. květen 2009
Indev: 23. prosinec 2009
Infdev: 27. únor 2010
Alpha: 29. červen 2010
Beta: 20. prosinec 2010
Plná verze: 18. listopad 2011
ŽánrFPS, Sandboxová hra, RPG a Adventura
MódySingleplayer, Multiplayer
MédiaStažení z internetu
OvládáníKlávesnice, myš, Dotykový display (pouze iPhone a Android verze)
Webové stránkyhttp://www.minecraft.net, http://www.minecraftforum.net
Minecraft Classic
Minecraft (původně Minecraft: The Order of the Stone) je nezávislá počítačová hra napsaná v Java a vyvíjená Markusem Perssonem (přezdívka: Notch) a jeho firmou Mojang. Je to tzv. sandboxová hra, ve které si hráč může dělat, co se mu zachce. V tomto případě je vrhnut do krychlovitého 3D světa s holýma rukama v kůži vašeho Avatara. Hráč si musí sám nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů (crafting). Ve hře je aplikován efekt dne a noci. V noci se objeví příšery. Hráč buď může sedět a čekat na svítání, jít ven a bojovat o svůj holý život, jen snažit rozšířit svůj skromný přístřešek nebo jít spát.
Tato hra se stala nejrychleji rozšířenou Java hrou na světě.[zdroj?] Jde si zahrát tzv. Minecraft Classic, který je zdarma na oficiálních stránkách hry. Momentálně je dostupná verze 1.0.0. Hra obsahuje různé stupně obtížnosti od "Peaceful", kdy se neobjevují monstra a životy se automaticky doplňují, až po obtížnost "Hard", kdy je přežití velice obtížné.[zdroj?] Velmi diskutovanou verzí je verze Minecraft Beta 1.9, která ani nevyšla, vyšla již plná verze a to v období po 18.11.2011 (MineCon). Do hry Minecraft lze také stáhnout mnoho texture packů, které změní vzhled hry, a modifikací, které dokáží přidat dokonce i letadla a střelné zbraně.[zdroj?]
Plná verze hry byla spuštěna 18.11.2011.[1]

Obsah

[skrýt]

[editovat] Herní módy

Od verze 1.9 pre-release jsou k dispozici tyto herní módy:
 • Survival - původní herní mód (hlad, těžení, přežívání)
 • Hardcore - stejný jako mód Survival, ale s těmi rozdíly, že po smrti se nemůžete znovu respawnovat (smaže se mapa)a těžší úroveň
 • Creative - herní mód, ve kterém máte neomezené množství věcí zcela bez těžení, je možná i funkce létání. Všechny bloky rozbijete na jedno kliknutí. (včetně bedrocku)

[editovat] Zvířata a monstra

Creeper
Ve verzi 1.0.0 se vyskytují tato zvířata a monstra:[2]
 • pasivní - slepice (chicken), kráva (cow), prase (pig), ovce (sheep), chobotnice (squid), houbová kráva (mooshroom cow), vesničan (villager, testicifate)
 • neutrální - Enderman (když se na něho nedíváte), vlk (wolf/nepodrážděný), Zombie Pigman (nepodrážděný), sněhulák (snow golem)
 • agresivní - Creeper, duch (Ghast), kostlivec (skeleton), slime, pavouk (spider), jezdec (spider jockey), zombie, silverfish, magma cube, blaze, drak (Ender dragon)
Další jsou pak:
 • plánovaná - ryba (fish), červený drak (red dragon)
 • nepoužitá - obr (giant) - ve standardní hře se už neobjevuje, pouze v modech
 • smazaná - šílený chlapec (Beast Boy), tmavý Steve (Black Steve), lidé (Human), holčička (Rana), Steve, horník (Herobrine)

[editovat] Dimenze

V základní hře jsou tři dimenze, Overworld, Nether a The end. Další lze přidávat pomocí různých modů, např. Aether mod(což je nebe).

[editovat] Overworld

Overworld (Okolní svět) je dimenze ve které se ze začátku objevíme (spawneme). Existuje od vydání prvního Minecraftu. Na výšku má 128 bloků a na šířku a délku okolo 12 000 000 bloků (ohraničen je Far Lands). Spodní část mapy je ohraničena Bedrockem (nezničitelný, kromě creativu a použití modů jako např. WorldEdit). Vyskytují se zde téměř všichni mobové (stvoření) kromě Ghastu,Zombiepigů a Ender dragon. Převážně je složen z kamene (Stone), hlíny (Dirt), štěrku (Gravel), písku (Sand), vody a rud (Ore). Generují se zde struktury jako Dungeony, opuštěné doly (Abadoned mine shafts), ruiny (Strongholds), řeky, NPC vesničky, údolí. Dělí se na biomy, bažiny, tundra, step, deštné lesy a další.

[editovat] Nether

Nether
Do netheru se dostaneme pomocí struktury zvané Nether portal, ta je postavena z Obsidianu (rám 5x4). Nachazí se zde jen Ghasti,(Blaze, Magma Cube od 1.9) a mnohem běžneji Zombie Pigmen. Výška je stejná jako Overworld, ale je 8x menší (vhodný pro dálkovou dopravu). Bedrockem je ohraničen z dola i ze shora. Převážně je tvořen je Netherrackem, Glowstonem, lávou, Nether brick (od Beta 1.9), Soulsandem, ... Je nemožné sem dostat vodu nebo trávu (možno přes módy nebo v SMP přes příkaz /give). Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi Beta 1.9 (Nether Update). Přidány byly pevnosti (Nether fortress) kde jsou spawnery Blaze.

[editovat] The End

Do The Endu se hráč dostane pomocí Ender portalu, který se vyskytuje jen v pevnostech (Stronghold) a lze jej aktivovat pomocí Eye of Ender. The End je tvořen z EnderStonu a Obsidianu, nachází se zde Endermani a Ender dragon.
Z The Endu se lze dostat buď vlastní smrtí, nebo zabitím draka; v obou případech se hráč objeví v Overworldu.

[editovat] Odkazy

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commonsnabízí obrázky, zvuky či videa k tématu

[editovat] Reference

 1. Oficiální blog vývojáře hry
 2. Stránka Mobs na Minecraft Wiki [online]. 2011-10-28, [cit. 2011-11-08]. Dostupné online. (anglicky)

[editovat] Externí odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama